Skip to content

Kommunenes bruk av kraftfond til medlemskontingent

Det har vært reist spørsmål fra medlemskommuner om kommunenes kraftfond kan brukes til betaling av medlemskontingenten til LVK.

I notatet nedenfor slås det fast at kommuner kan bruke midler fra kraftfond, næringsfond og hjemfallsfond til å betale medlemskontingent i LVK. Dokumentet gjennomgår relevant lovverk, inkludert vassdragsreguleringsloven og EØS-regelverket om statsstøtte, og konkluderer med at slik bruk er innenfor de brede formålene som gjelder for fondene.

I notatet får kommunene også en oversikt over hvordan konsesjonsavgifter og tilhørende fond skal forvaltes, hvilke formål midlene kan brukes til, og hvilke rapporteringskrav som gjelder. LVK påpeker at kraftfond primært skal gå til næringsutvikling, stedsutvikling og kommunale investeringer, men at det også er rom for å støtte medlemskap i interesseorganisasjoner. LVK oppfordrer samtidig departementet til å utarbeide en oppdatert veileder for bruk av kraftfond, ettersom dagens rundskriv ikke alltid er i tråd med gjeldende rett.

Hele notatet kan du lese her.