Det vises til NVEs brev til kommunene om «Betaling av konsesjonsavgifter 2025 – ny innsynsløsning erstatter årlige brev», datert 13. november 2025 (ref. 202522152-2), der det fremgikk at «Avgiften til kommuner er fordelt mellom kommunene i innsynsløsningen og kraftselskapet betaler til kommunen etter faktura fra dem.» (Vår utheving).
LVK reagerte på NVEs orientering og mente at det ikke kan pålegges kommunene en plikt til å sende faktura til konsesjonær med krav om betaling av konsesjonsavgiftene ettersom denne plikten påhviler konsesjonær som etter loven skal betale konsesjonsavgift til berørte kommuner. LVKs brev til NVE 1. desember 2025 følger vedlagt.
NVE svarte i brev 3. desember 2025 at kommunene ikke trenger å sende faktura, og at NVE ikke har til hensikt å endre rutinene ved å pålegge kommunene en slik oppgave. NVE beklager at ordlyden i brevet av 13. november 2025 med orientering om innsynsløsningen, kan ha vært misvisende. NVE opplyser at de vil orientere kommunene.
Brevet sendt fra LVK til NVE kan du lese her: LVKs brev til NVE 1. desember 2025